акушерство та гінекологія, урологія, терапія, ендокринологія, ультразвукова діагностика, лабораторна діагностика

Тест для виявлення гемоглобіну та трансферину у калі

 

Тест для виявлення гемоглобіну (Hb) та трансферину (Tr) у калі є однокроковим імунохроматографічним аналізом для якісного виявлення гемоглобіну та трасферину у зразках калу з метою виявлення шлунково-кишкової кровотечі.

Колоректальний рак є однією з головних причин смерті в світі при онкопатології. Скринінг  захворювань базується на тому, що новоутворення товстого кишечника (такі як рак на ранній стадії розвитку та великі аденоматозні поліпи) кровоточать і тому можуть бути виявлені за допомогою тесту на приховану кров у калі. При шлунково-кишковій кровотечі в кал потрапляє непошкоджений чи майже непошкоджений гемоглобін (непошкоджений гем та похідні гему порфірини) в кількості, яка залежить від кровотечі, місця її утворення та часу проходження через кишечник. Імунохімічні тести виявляють  непошкоджений чи майже непошкоджений людський гемоглобін та є дуже специфічними аналізами на виявлення кровотечі з нижніх відділів кишечника тому, що кров з цих відділів менш піддається руйнуванню під час проходження по шлунково-кишковому тракту (ШКТ). Гемоглобін у калі не є стабільною речовиною, тому може стати причиною отримання хибнонегативних результатів. Визначення трансферину у калі, що є більш стійким, ніж гемоглобін, надає додатковий напрямок для діагностики захворювань ШКТ – верхніх відділів.

Трансферин є похідним компонентом крові і може  потрапляти у ШКТ і потім виводитись з калом у випадку захворювань, що супроводжуються кровотечею з ШКТ. Трансферин стабільний у калі та є хорошим маркером діагностики  кровотеч  ШКТ.

Даний тест одночасно визначає гемоглобін та трасферин у зразках калу, надаючи більш точні результати.

Забір і підготовка зразків:

Зразки калу слід збирати в чисту ємкість. Зразки можуть зберігатися в холодильнику (2-4ºC) протягом 1-2 днів.

Застереження: Пацієнтам не слід збирати зразок калу під час менструації, кровотечі з гемороїдальних вузлів, гематурії та після надмірного напружування під час дефекації.

Обмеження:

1.      Позитивний результат тестування свідчить про наявність гемоглобіну та/або трансферину у зразку калу, проте, причина появи його може бути різною: колоректальна кровотеча, геморой, гематурія чи подразнення шлунку. Наявність прихованої крові в калі слід підтвердити додатковими діагностичними процедурами для того, щоб визначити точну причину та джерело крові в калі.

2.      Негативний результат тестування не виключає   кровотечу, так як деякі поліпи та колоректальні злоякісні пухлини можуть кровоточити періодично чи зовсім не кровоточити протягом певної стадії захворювання. Крім того, кров може не рівномірно розподілятися в зразку калу.

 

Показання для тесту:

  • Підозра на наявність кровотечі з будь-якого відділу ШКТ.

Референсні значення:  негативний (не виявлено)