акушерство та гінекологія, урологія, терапія, ендокринологія, ультразвукова діагностика, лабораторна діагностика

Визначення індексу вільного тестостерону

 

Тестостерон – стероїд, основний статевий гормон, що зумовлює розвиток вторинних статевих ознак, статеве дозрівання та нормальну статеву функцію у чоловіків. У жінок тестостерон утворюється в процесі периферичної трансформації стероїдів, а також при синтезі стероїдів в клітинах внутрішньої оболонки яєчників та сітчастого шару наднирників.

 

Загальний тестостерон представлений двома фракціями:

Невелика кількість тестостерону циркулює в крові у вільному стані (не зв’язана з білками). Цей тестостерон називають вільним. Він спричиняє найбільш виражену біологічну дію на клітини організму, тобто є біологічно активним.

Друга фракція тестостерону зв’язана з білками крові:

 

-         більша частина має сильний зв'язок з секс-стероїд – зв’язуючим глобуліном (ССЗГ, SHBG), ця частина тестостерону є неактивною;

 

-         значно менша частина, слабо і зворотно зв’язана з іншим білком – альбуміном, як і вільний тестостерон, є активною.

 

Оскільки кількість білків, що зв’язують статеві гормони, може впливати на концентрацію біоактивного тестостерону в крові, визначення рівня ССЗГ зазвичай проводять в комплексі з визначенням рівня загального тестостерону, з розрахунком індексу вільного тестостерону.

 

Індекс вільного тестостерону – розрахунковий показник, визначаючий співвідношення концентрації загального тестостерону до концентрації ССЗГ виражене у %. Цей показник корелює з вмістом біоактивного тестостерону та є найбільш точним та інформативним маркером андрогенного статусу.

 

Показання для проведення дослідження :

 

У обох статей:

 

- клінічні ознаки підвищення або зниження рівня андрогенів при нормальному рівні загального тестостерону;

 

- облисіння;

 

- вугровий висип;

 

- жирна себорея;

 

- виявлення маркерів інсулінорезистентності.

 

У жінок:

 

- гірсутизм;

 

- ановуляція;

 

- аменорея;

 

- синдром полікістозних яєчників.

 

У чоловіків:

 

- чоловічий клімакс;

 

- хронічний простатит;

 

- порушення потенції;

 

- зниження лібідо.