акушерство та гінекологія, урологія, терапія, ендокринологія, ультразвукова діагностика, лабораторна діагностика

Індекс ROMA ( визначення вірогідності епітеліального раку яєчників)

Рак яєчників займає четверте місце серед найбільш частих причин смертності жінок від злоякісних захворювань. В Європі смертність складає 3.6 – 9.6 на 100 00 жінок. Симптоми раку яєчників часто сприймаються як прояви аднекситу, вони не явно виражені та неспецифічні, внаслідок чого до 75 % випадків епідермального раку яєчників діагностуються наIIIта IV стадіях.

Головна мета діагностичних процедур при виявленні утворення в малому тазі – це визначення природи  захворювання ( доброякісної або злоякісної).

З 1988 року , поряд з фізичним оглядом та УЗД, для цієї мети використовувалось визначення рівня СА125 в сироватці крові. В останні роки , після численних досліджень, було виявлено, що у сироватці крові пацієнток з раком яєчників, виявляються високі рівні білка HE4. Подальші дослідження показали, що чутливість с для виявлення раку яєчників складає 67 % при специфічності 96 % , і він на сьогодні є найбільш чутливим біомаркером , особливо на ранній стадії рака яєчників. Окрім дігностики, HE4 може використовуватись для моніторингу ефективності терапії при інвазивному епітеліальному раку яєчників.

 Ще більш точним предиктором присутності злоякісного утворення , в порівнянні з будь-яким маркером окремо або комбінацією інших маркерів, є комбінація визначень рівнів СА125 і HE4, з наступним застосуванням алгоритму розрахунку  ризику наявності злоякісних пухлин яєчника (Risk of Ovarian Malignancy Algorithm, ROMA).

Алгоритм ( індекс ROMA )враховує рівні онкомаркерів СА125 і HE4, а також менопаузальний статус пацієнтки, дозволяючи розрахувати вірогідність епітеліального раку яєчників у  жінок в пре – і пост менопаузі, та дає можливість розділення на групи ризику на підставі отриманого значення.