акушерство та гінекологія, урологія, терапія, ендокринологія, ультразвукова діагностика, лабораторна діагностика

     Однією з причин безпліддя можуть бути аутоімунні антитіла Ig A і Ig G, що утворюються на поверхні сперматозоїдів. В якості антигену при утворенні антитіл можуть виступати мембрани різних відділів сперматозоїда. Аутоімунні антитіла утворюються в яєчках, придатках яєчка, в сім'явивідних протоках. Результатом впливу аутоімуних антитіл є утворення оболонки на поверхні сперматозоїдів, яка перешкоджає заплідненню жіночої яйцеклітини. В цьому випадку будова сперматозоїдів не порушується, а загальна кількість активно рухливих сперматозоїдів в спермограмі може бути в нормі. Фактично сперматозоїди, що несуть на своїй поверхні антитіла не беруть участь в процесі запліднення жіночої яйцеклітини.   

    Mar-тест  - це відношення (відсоток) нормальних активно-рухливих сперматозоїдів, вкритих антиспермальними антитілами, до загальної кількості сперматозоїдів з тими ж характеристиками.    

    Mar-тест показує відсоток виключених із запліднення сперматозоїдів, які в стандартній спермограмі розцінюються, як абсолютно нормальні сперматозоїди. Позитивний Mar-тест є умовним критерієм імунологічного безпліддя у чоловіків. За типом досліджуваних антитіл розділяються на MAR IgA і MAR IgG. Mar-тест вважається позитивним, якщо активнорухливих сперматозоїдів, покритих антиспермальними антитілами, більше 50%. Mar- тест - норма має бути менше 50%.     

    Як задається Mar-тест: Для виялення антиспермальних антитіл в спермі здається еякулят (сперма). За вимогамиВсесвітньої Організациі Охорони Здоров’яMar-тест проводиться одночасно з аналізом еякулята (спермограмою.). Матеріал, що досліджується (сперма), збирається тим же способом, що і спермограма. Можна відразу здати один еякулят на проведення і спермограми, і Mar-тесту.

     Для виявлення антиспермальних антитіл в крові здається аналіз крові (метод ІФА). Підготовки перед здачею аналізу крові на антиспермальні антитіла не вимагається. Ці 2 види Маr- тесту: аналіз сперми і аналіз крові доповнюють один одного і бажано здавати ці 2 аналізи одночасно. Найбільш оптимальною є одночасна здача аналізу сперми на спермограмму і 2 виді Mar-тесту.

     Дане дослідження не проводиться при аспермії, азооспремії, астенозооспермії.