Яку роль відіграє цинк у нашому організмі?
- участь в обміні білків, жирів і вуглеводів,
- синтез, регуляція секреції та передача інформації про наявність інсуліну, глюкагону та панкреатичних ферментів, які беруть участь у травленні,
- вплив на синтез АКТГ, гонадотропіну, соматотропіну,
- модуляція провідності нервового сигналу в синапсах центральної нервової системи, корисна роль у правильному функціонуванні та розвитку мозку,
- імуномодулюючі властивості (вплив на клітинний і гуморальний імунітет),
- як компонент алкогольдегідрогенази впливає на перетворення вітаміну А в активну форму,
- захисна роль при отруєнні важкими металами (особливо при отруєнні свинцем).
Цинк присутній у всіх клітинах і рідинах організму людини. Це робить елемент необхідним для функціонування.
Дефіцит цинку в організмі може проявлятися рядом симптомів, зокрема:
- ламкі нігті
- запалення шкіри
- надмірне випадіння волосся
- білі плями на нігтьовій пластині
- ускладнене загоєння ран
- анемія
- зниження або відсутність апетиту
- затримка росту у дітей
- проблеми чоловічої фертильності (олігоспермія – зменшення кількості сперматозоїдів у спермі),
- порушення нюху і смаку,
- дисфункція щитовидної залози.
Надлишок цинку шкідливий для здоров’я. У високих концентраціях цей елемент накопичується в нирках і печінці і викликає анемію. Крім того, надмірне споживання цинку може зменшити засвоєння інших елементів, таких як залізо, фосфор, мідь і кальцій.
Цинк широко доступний у продуктах, які ми їмо щодня. Здорова людина, яка збалансовано харчується, не буде відчувати дефіциту цього елемента. Крім того, наш організм має механізми, які регулюють засвоєння цинку. Вони забезпечують посилене засвоєння при дефіциті.
Отже, кому загрожує дефіцит цинку? В першу чергу пацієнти з порушеннями всмоктування в шлунково-кишковому тракті, а саме:
- целіакія,
- неспецифічні запальні захворювання кишечника (наприклад, хвороба Крона),
- недостатність підшлункової залози,
- стан після видалення частини шлунка або кишечника.
Друга група причин, що піддають людей дефіциту цинку, – це прийом ліків, які можуть обмежувати його засвоєння. Це препарати, які нейтралізують кислотність шлункового соку (інгібітори протонної помпи, інші лужні препарати) або посилюють виділення (стероїди).
Останнім фактором є використання незбалансованих дієт, які містять недостатню кількість мінеральних речовин, наприклад, дієта з низьким вмістом білка.
Значний дефіцит цинку може призвести до запалення шкіри та випадання волосся. Крім того, вони можуть призводити до збільшення печінки і селезінки, атрофії яєчників і яєчок, а також до ослаблення функцій центральної нервової системи (депресія, анорексія, когнітивні порушення).
Дефіцит цинку в організмі можна діагностувати, перевіривши його рівень у крові. Дослідження рівня цинку в сечі є показником його підвищеного виділення при таких станах, як алкоголізм, цироз печінки, отруєння свинцем, нефротичний синдром тощо.
Цинк є дуже важливим елементом для правильного функціонування людського організму. Багато людей додають цинк, особливо для підвищення імунітету. На жаль, така дія може призвести до побічних ефектів, оскільки організм не зможе переробити надлишок цинку з аптечних продуктів. Однак ця проблема не виникає, коли цинк вживається з їжею – навіть підвищене споживання регулюється нашим організмом!
Найкращий спосіб забезпечити оптимальний рівень цинку – правильно збалансоване харчування.