Найважливішою функцією йоду в організмі є участь у синтезі гормонів щитовидної (щитоподібної) залози. Без належного рівня цього елементу щитовидна залоза не функціонує, тому можна сказати, що йод має вирішальне значення для здоров’я щитовидної залози, а отже, і всього організму людини. Він необхідний для вироблення гормонів: Т3 – триодтироніну і Т4 – тироксину. Вміст йоду в організмі людини становить лише 15-20 мг, з яких 80% відкладається в щитовидній залозі. Решта міститься в скелетних м’язах, слинних залозах, яєчниках і слизовій оболонці шлунку.
Гормони щитовидної залози, а отже й йод, мають вирішальне значення для життєдіяльності організму. Вони регулюють обмін речовин і беруть участь у регуляції білків, вуглеводів і ліпідів. Вони впливають на статеве дозрівання і правильну репродуктивну функцію. Вони відповідають за правильний розвиток нервової системи у плода, зокрема кори головного мозку.
Йод не зберігається в організмі, тому його нестача в раціоні призводить до дефіциту.
Вміст йоду в раціоні і харчових продуктах є похідною від його вмісту в грунті і воді. Морська риба та інші морепродукти особливо багаті йодом. Недооціненим джерелом йоду в раціоні людини є питна вода. Йодування солі є найвідомішим прикладом збагачення, реалізуючи стратегію запобігання дефіциту йоду серед населення світу. Це знижує ризик розвитку зобу та вродженого синдрому йододефіциту.
Кількість засвоєного йоду залежить від кількості елемента, який вже знаходиться в організмі, і від перетворень, що відбуваються з ним. На процес засвоєння також впливають інші харчові інгредієнти, такі як селен, залізо, цинк, кобальт, кальцій, марганець і вітамін А. Тому, дефіцит цих елементів може посилити наслідки дефіциту йоду.
Дефіцит йоду в організмі – стан, що супроводжується збільшенням щитовидної залози і подальшою її гіпофункцією. Симптоми залежать від ступеня дефіциту, і це особливо небезпечно для життя плода.
Однак надлишок йоду викликає слиновиділення, подразнення слизових оболонок дихальної системи, нудоту, блювоту і діарею. У разі великого надлишку йоду це може призвести до пригнічення функціонування щитовидної залози та парадоксальної гіперфункції залози.
Вчасно звертайтесь за медичною допомогою. Бережіть себе і будьте здорові!