Вітамін D (25-ОН вітамін D загальний)

29.12.2023

Вітамін D – один із жиророзчинних вітамінів, який має величезний вплив на здоров’я людини. Вітамін D відповідає за регуляцію обміну кальцію і фосфатів, тобто балансує співвідношення кальцію і фосфору в організмі. Він також впливає на всмоктування кальцію в кишківнику, зміцнює імунітет і мінералізує зуби і кістки. Вітамін D відіграє надзвичайно важливу роль у дітей, оскільки бере участь у процесах розвитку та інтенсивного росту організму.

Вітамін D синтезується в шкірі під дією ультрафіолетових променів. Потім попередники вітаміну перетворюються в печінці в 25-OH форму вітаміну D3, а його активна форма (1,25-OH-вітамін D3) синтезується в нирках. Процес утворення активного вітаміну D стимулюють паратгормони (паратиреоїдний гормон, ПТГ).

Для оцінки дефіциту вітаміну D в організмі рекомендується визначити концентрацію 25-OH вітаміну D.

Дефіцит вітаміну D є поширеним явищем у зимові місяці, що, у свою чергу, призводить до зниження імунітету та більш частих вірусних інфекцій.

Дослідження на вітамін D проводиться для оцінки порушень кальцієво-фосфатного обміну, метаболічних розладах, хронічних захворюваннях печінки та нирок, а також при підозрі на дефіцит або отруєння цим вітаміном.

Дефіцит вітаміну D може призвести до: зменшення мінеральної щільності кісток (остеомаляції) і підвищення ризику розвитку остеопорозу і переломів кісток; слабкості та болів у м’язах; збільшення ризику розвитку серцево-судинних захворювань; зниження імунної відповіді на інфекції; збільшення ризику розвитку депресії; розвитку карієсу і інших захворювань зубів.

Матеріал для дослідження: Кров з вени. Здається натще (мінімум 8 годин до забору крові), можна пити тільки чисту воду. Щоб діагностувати дефіцит, рекомендовано припинити прийом добавок вітаміну D за 10 днів до обстеження.

Бережіть себе та будьте здорові!