Щитовидна залоза (щитоподібна залоза) — це залоза, що складається з двох часток, з’єднаних перешийком у формі метелика, яка розташована на передній поверхні шиї, поруч із трахеєю трохи нижче щитовидного хряща. Паренхіма залози складається в основному з фолікулів, що складаються з одного шару фолікулярних клітин, які оточують колоїд, в якому зберігаються тиреоїдні гормони – тироксин (Т4) і трийодтиронін (Т3) . Синтез і вивільнення Т3 і Т4 із щитовидної залози стимулюється тиреотропним гормоном (ТТГ), який виробляється в передній долі гіпофіза, тоді як гіпоталамус стимулює ТТГ під впливом гіпоталамічного тиреотропного гормону (ТРГ). Секреція як ТТГ, так і ТРГ пригнічується тиреоїдними гормонами, що циркулюють у крові, таким чином замикаючи регуляторний цикл цього органу.
Тироксин (Т4) і трийодтиронін (Т3) транспортуються з кров’ю по всьому організму, стимулюючи метаболізм, ліпідний обмін і діяльність серцевого м’яза, скелетних м’язів і розвиток центральної нервової системи.
Дисфункцію щитовидної залози можна розділити на первинну (внаслідок аномалій самої щитовидної залози) і вторинну (спричинену неправильною регуляцією функції щитовидної залози гіпофізом або гіпоталамусом).
Найпоширенішою причиною гіпотиреозу є хронічний аутоімунний тиреоїдит (хвороба Хашимото) .
Що таке гіпотиреоз?
Гіпотиреоз – це сукупність клінічних симптомів, що виникають внаслідок недостатньої кількості тиреоїдних гормонів.
До найбільш характерних симптомів гіпотиреозу відносяться:
- стомлюваність, загальна повільність, непереносимість фізичного навантаження,
- збільшення ваги,
- непереносимість холоду,
- суха шкіра або сухе, витончене волосся, набряки, надмірне зроговіння, наприклад, ліктів,
- рясні, нерегулярні менструації або проблеми з фертильністю, зниження лібідо,
- захриплість,
- запор,
- повільний пульс,
- депресія, розлади пам’яті, проблеми з концентрацією.
Багато з цих симптомів, наприклад втома та збільшення ваги, є загальними і не обов’язково означають, що у вас проблеми зі щитовидною залозою.
При явному гіпотиреозі ми можемо очікувати наступні зміни в лабораторних дослідженнях:
- Концентрація тиреотропного гормону (ТТГ) – підвищена при первинному гіпотиреозі, знижена при вторинному та третинному гіпотиреозі;
- Тироксин вільний (fТ4)- зниження концентрації;
- Трийодтиронін вільний (fТ3) – концентрація нормальна або знижена.
Додаткові тести:
- Антитіла до тиреопероксидази (АТПО) – наявні при хворобі Хашимото. При хворобі Грейвса лікар може додатково призначити вимірювання антитіл до рецепторів ТТГ (anti-TSHR)для поглибленої діагностики;
- Ліпідний профіль – при гіпотиреозі можна очікувати підвищення рівня загального холестерину, ЛПНЩ і тригліцеридів;
- Клінічний аналіз крові– гіпотиреоз може призвести до анемії, зниження гемоглобіну (Hb) та/або гематокриту (Hct) і кількості еритроцитів (Rbc);
- Концентрація натрію та кальцію – можливе незначне зниження концентрації;
- Пролактин (Прл) – можливе підвищення концентрації пролактину в крові внаслідок стимуляції вироблення пролактину тим же гормоном, який стимулює вироблення ТТГ, тобто ТРГ.
Гіпотиреоз лікується шляхом заміни гормонів, які сама щитовидна залоза не може виробляти. Ваш лікар призначить аналіз крові приблизно через 4-8 тижнів після того, як ви почнете приймати ліки, для необхідності скорегувати дозу. Після визначення оптимальної дози аналіз крові повторюють через 6 місяців, а потім 1 раз на рік.
Гіпотиреоз можна повністю контролювати за допомогою препаратів, що містять гормони щитовидної залози, якщо ви приймаєте рекомендовану дозу відповідно до інструкцій.
Ви ніколи не повинні припиняти прийом ліків, попередньо не порадившись зі своїм лікарем.
Бережіть себе і будьте здорові!