Хвороба Лайма

04.04.2024

Хвороба Лайма (бореліоз) – інфекційне захворювання, що викликається бактерією Borrelia burgdorferi, рідко – Borrelia mayonii.

Збудник передається людині через укус заражених кліщів (Ixodes scapularis).

Ранні симптоми:

лихоманка, головний біль, втома, болі в м’язах і суглобах, висип у вигляді мігруючої еритеми (70-80% заражених) починається в місці укусу кліща через 3-30 днів після укусу (в середньому близько 7 днів), поступово розширюється протягом декількох днів, рідко свербить або болить, іноді виникає просвітлення в центрі, що призводить до появи висипу у вигляді «мішені».

Якщо вчасно хворобу Лайма не виявити та не лікувати – це може призвести до ураження різних органів та систем: шкіри, суглобів, м’язів, нервової й серцево-судинної системи тощо.

Хвороба Лайма діагностується за клінічними проявами, даними анамнезу, лабораторного тестування для виявлення антитіл до борелій. На вироблення антитіл може знадобитися кілька тижнів, тому результат тесту може бути негативним, якщо зараження відбулося недавно.

Алгоритм лабораторного тестування:

  • Імуноферментний аналіз (ІФА) або реакцію імунофлуоресценції (РІФ).
  • Вестерн-імуноблот. Усі зразки, позитивні або сумнівні за ІФА або РІФ, повинні бути перевірені стандартизованим вестерн-імуноблотом. Зразки, негативні за чутливими ІФА або РІФ не потребують додаткового тестування. Якщо вестерн-імуноблот застосовується протягом перших 4 тижнів після початку захворювання, слід проводити визначення як IgM, так і IgG.

Якщо ви виявили на шкірі кліща – потрібно якнайшвидше його видалити, використовуючи спеціальні пристрої або пінцет.

Якщо протягом наступних 3-30 днів після видалення кліща у вас з’являється висип  на шкірі (навколо місця укусу) та/або підвищується температура, наявні подібні до грипу та застуди симптоми – негайно зверніться до лікаря. Обов’язково повідомте лікаря про недавній укус кліща. Люди, які отримували відповідне лікування на ранніх стадіях хвороби Лайма, як правило, швидко і повністю одужують.

Профілактика хвороби Лайма включає використання репелентів, закрите взуття й одяг для прогулянок, ретельний огляд на наявність кліщів на тілі та негайне їх видалення.

Матеріал для дослідження: кров з вени. Можна здавати в любий час доби (натще або через 3-4 години після їжі)

4111 Антитіла Ig М до Borrelia (burgdorferi,afzelii,garinii)

4102 Антитіла Ig G до Borrelia burgdorferi

4131 Бореліоз, антитіла IgM до специфічних антигенів Borrelia: VlsE, р83, р39, BmpA, р31 OspA, р30, р25, OspC, р21, р19, р17 (метод Western Blot)

4132 Бореліоз, антитіла IgG до специфічних антигенів Borrelia: VlsE, р83, р39, BmpA, р31 OspA, р30, р25, OspC, р21, р19, р17 (метод Western Blot)

4133 Комплекс Бореліоз IgM, IgG (антитіла IgM до специфічних антигенів Borrelia: VlsE, р83, р39, BmpA, р31 OspA, р30, р25, OspC, р21, р19, р17; антитіла IgG до специфічних антигенів Borrelia: VlsE, р83, р39, BmpA, р31 OspA, р30, р25, OspC, р21, р19, р17) метод Western Blot

Бережіть себе та будьте здорові!