Комбіновані оральні контрацептиви (КОК) – міфи та реальність.

24.09.2024

КОК

Що потрібно знати про КОК:

✔ Комбіновані оральні контрацептиви є одним із найнадійніших ( ще надійніший – тільки стерилізація) – звісно, за умови правильного застосування ( зазвичай випадки вагітності на фоні прийому КОК ставалися виключно через порушення режиму та правил прийому).

✔ Комбіновані оральні контрацептиви є одним із найбезпечніших ( безпечніший – презерватив, але надійність цього методу контрацепції , звісно, значно нижча).

✔ Перед початком прийому комбіновані оральних контрацептивів вам необхідно проконсультуватися з лікарем-гінекологом.

Для чого потрібна консультація?

Щоб переконатися, що ви не маєте протипоказів для цього виду контрацепції ( інформацію про те, що саме є такими протипоказами можна легко знайти в Інтернеті та/або інструкціях до КОК)

Для отримання інформації про всі переваги/ризики КОК – саме про це й існує більшість міфів, серед яких найпопулярніші:

– КОК призводять до збільшення ваги (насправді, до збільшення ваги призводить надлишок калорій). Іноді КОК можуть викликати збільшення апетиту та затримку рідини, але це стається досить рідко);

– КОК призводять до безпліддя ( абсолютна нісенітниця – при деяких видах безпліддя вони навпаки мають навіть лікувальний ефект);

– КОК викликають рак: насправді є деяка інформація про те, що прийом КОК підвищує ризик виникнення раку молочної  залози ( в основному, такі дослідження стосувалися трьох фазних КОК ) та шийки матки ( в комбінації з інфікуванням ВПЛ). Проте, ці види раку досить просто попередити за умови регулярного обстеження – УЗД молочних залоз/мамографії та ПАП- тесту. З іншого боку, прийом КОК значно знижує ризик виникнення раку яєчників ( на 30-50%), раку ендометрію ( на 30% мінімум – саме тому деяким жінкам прийом КОК призначають не з контрацептивною, а з лікувально-профілактичною метою), колоректального раку ( на 15-20%). Детальніше – наприклад, тут : https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/hormones/oral-contraceptives-fact-sheet

Окремо варто зупинитися на зв’язку КОК із серцево-судинними захворюваннями (ССЗ). Прийом КОК може призводити до збільшення ризику тромбоутворення у певної категорії осіб, які мають до цього схильність. Для того, щоб визначити, чи є ви в категорії ризику, потрібно знати ваш сімейний анамнез (випадки тромбозів, інфарктів, інсультів у родичів молодого та середнього віку). Також дуже корисним буде здати аналіз на Антитромбін ІІІ – дефіцит цього білка говорить про підвищений ризик тромбоутворення.

Висновок

Візит до лікаря, регулярні УЗД молочних залоз/мамографія, ПАП-тест та визначення рівня антитромбіну ІІІ – і прийом КОК буде максимально безпечним.
Втім, ці всі обстеження потрібно робити незалежно від того, чи приймаєте ви КОК.

У медичному центрі «Савон» у Києві та Черкасах ви можете отримати професійну консультацію від лікарів гінеколога, уролога, андролога та сексолога. Ми допоможемо не лише з підбором безпечних і ефективних контрацептивів, але й надамо всебічну підтримку в питаннях репродуктивного здоров’я.