Пролактин: важливий гормон для здоров’я жінок і чоловіків
Пролактин — поліпептидний гормон, який синтезується і виділяється переважно лактотропними клітинами передньої частки гіпофіза. У меншій кількості він також виділяється нейронами, судинними ендотеліальними клітинами, передміхуровою залозою, шкірою, а також клітинами імунної системи. Пролактин виділяється пульсуючим чином, досягаючи найвищої концентрації вночі, меншої вранці і найнижчої вдень. Секреція пролактину тонічно пригнічується дофаміном. Лабораторні дослідження на рівень пролактину в медичній лабораторії Савон.
Виявлено понад 300 біологічних функцій пролактину, які можна класифікувати за п’ятьма функціональними категоріями:
- репродуктивна,
- ендокринна та метаболічна,
- регуляція водно-електролітного балансу,
- регулює ріст і розвиток мозку,
- імуномодулююча (регулює реакцію імунної системи на інфекції).
Дослідження пролактину передбачає визначення його концентрації в сироватці крові. Показанням для визначення рівня пролактину можуть бути симптоми, що вказують на занадто високий рівень цього гормону в крові – гіперпролактинемія. Зважаючи на добовий ритм, кров рекомендовано здавати вранці, натщесерце.
Рівень пролактину коливається відповідно до концентрації естрогенів і прогестерону: підвищення в першій фазі менструального циклу, зниження в другій, підвищення під час вагітності, зниження під час пологів, збільшення при грудному вигодовуванні. Під час вагітності та післяпологового періоду лактації рівень пролактину в сироватці може зрости в 10-20 разів. Гіперпролактинемія є частою причиною безпліддя та дисфункції гонад у жінок і чоловіків. Пролактин у жінок може пригнічувати дозрівання фолікулів яєчників, секрецію стероїдів в яєчниках і секрецію ЛГ і ФСГ, а у чоловіків — секрецію тестостерону.
Правильний рівень гормонів, у тому числі пролактину, має вирішальне значення, особливо для жінок, які намагаються завагітніти. Їх коливання є основною причиною проблем безпліддя.
Показання для визначення концентрації пролактину:
- порушення менструального циклу, безпліддя, акне і надмірне оволосіння у жінок,
- зниження лібідо, депресія, дратівливість,
- порушення мінералізації (кальцифікації) кісткової тканини,
- головні болі, порушення зору,
- галакторея,
- чоловіча імпотенція та гінекомастія.
У разі високої концентрації пролактину та відсутності клінічних симптомів слід виключити наявність макропролактину.
Гіперпролактинемія
Підвищений вміст пролактину в сироватці крові, тобто стан, при якому його концентрація перевищує верхнє значення референтного інтервалу, називається гіперпролактинемією.
Гіперпролактинемія є одним з найпоширеніших ендокринних захворювань і частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків.
Виділяють три основні причини гіперпролактинемії: фізіологічну (вагітність, грудне вигодовування, фізичне навантаження), патологічну (при різних захворюваннях – пролактинома, гіпотиреоз, СПКЯ тощо) і фармакологічну (вживання ліків – гормональні препарати, нейролептики, антидепресанти тощо).
Симптоми гіперпролактинемії
У жінок найчастіше можуть спостерігатися порушення менструального циклу, ановуляторні цикли, що призводять до безпліддя та вторинної аменореї. Вираженість симптомів залежить від концентрації пролактину в сироватці крові. Також спостерігається підвищення концентрації андрогенів надниркового походження, які відповідають за надмірний і нетиповий ріст волосся, а також ураження акне.
Серед інших розладів найбільш поширеними є: галакторея, фіброзно-кістозна мастопатія, біль у грудях (масталгія), збільшення маси тіла, схильність до набряків, депресія та тривога. Крім того, жінки з синдромом полікістозних яєчників (СПКЯ) і нормальною масою тіла з дещо підвищеним рівнем пролактину мають більший ризик інсулінорезистентності, ніж жінки з нормопролактинемією.
У чоловіків головними проблемами, пов’язаними з високим рівнем пролактину, є зниження лібідо, проблеми з ерекцією та імпотенція. Крім того, у чоловіків спостерігається значне зменшення кількості сперматозоїдів у спермі, зниження їх рухливості, зменшення об’єму еякуляту, гіпотрофія яєчок, схильність до ожиріння та депресії. Гінекомастія і галакторея є досить рідкісними симптомами гіперпролактинемії у чоловіків, але вони теж можуть виникати. Як у жінок, так і у чоловіків з гіперпролактинемією можуть виникати головні болі та розлади зору (у випадку макроаденоми, розмір якої перевищує турецьке сідло).
Пролактин також відіграє важливу роль як у вродженій, так і в адаптивній імунній відповіді. Він підвищує імунологічну активність лімфоцитів, що може призвести до посилення тяжкості аутоімунних захворювань, наприклад, системної склеродермії. Пролактин також збільшує вироблення імуноглобулінів, що може призвести до розвитку аутоімунітету.
Зниження рівня пролактину, тобто гіпопролактинемія, зустрічається вкрай рідко. Причиною може бути гіпофізарний інсульт, ураження гіпофіза, наприклад, пухлиною (пухлина гіпоталамуса). Занадто низький рівень пролактину (гіпопролактинемія) може вплинути на імунітет і сприйнятливість організму до певних інфекцій.
Вчасно звертайтеся за медичною допомогою. Бережіть себе і будьте здорові!