Скринінг раку шийки матки

09.01.2024

Тест на ВПЛ і ПАП-тест можуть допомогти запобігти раку шийки матки або виявити його на ранній стадії.

  • Тест на ВПЛ шукає вірус (вірус папіломи людини ), який може викликати зміни клітин слизової шийки матки.
  • ПАП-тест (або мазок Папаніколау) шукає передракові стани, клітинні зміни на шийці матки, які можуть стати раком шийки матки, якщо їх не лікувати належним чином.

Коли проходити обстеження?

  • Якщо вам від 21 до 29 років:

Ви повинні почати проходити ПАП-тест у віці 21 року. Якщо ваш результат ПАП-тесту нормальний, ваш лікар може сказати вам, що ви можете почекати три роки до наступного ПАП-тесту.

  • Якщо вам від 30 до 65 років:

Поговоріть зі своїм лікарем про те, який варіант обстеження вам підходить –

  • Тільки тест на ВПЛ. Це називається первинним тестуванням на ВПЛ. Якщо ваш результат нормальний, ваш лікар може сказати вам, що ви можете почекати п’ять років до наступного скринінгового тесту.
  • Тест на ВПЛ разом із ПАП-тестом. Це називається спільним тестуванням. Якщо обидва ваші результати нормальні, ваш лікар може сказати вам, що ви можете почекати п’ять років до наступного скринінгового тесту.
  • Тільки ПАП-тест. Якщо ваш результат нормальний, ваш лікар може сказати вам, що ви можете почекати три роки до наступного тесту Папаніколау.

https://www.cdc.gov/cancer/cervical/basic_info/screening.htm#:~:text=The%20Pap%20test%20(or%20Pap,can%20cause%20these%20cell%20changes.

Приблизно 70% випадків раку шийки матки пов’язані із інфікуванням вірусом папіломи людини (ВПЛ), який передається статевим шляхом. Здебільшого генотипи ВПЛ зникають спонтанно та не спричиняють симптомів. Якщо інфекція довготривало знаходиться в організмі жінки, вона може зумовити появу раку шийки матки. Найнебезпечнішими вважаються 16 та 18 типи. Проте усі онкогенні типи вірусу (зокрема 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68) можуть мати відношення до розвитку цього захворювання.

Раку ендометрію передує передраковий стан, який також називають інтраепітеліальною неоплазією, CIN, дисплазією або передінвазивним раком. Характеризується аномальними змінами в структурі тканин шийки матки. Дисплазія шийки матки не викликає характерних симптомів, тому так важливі дослідження, які проводяться профілактично.

Інтервал у 10-20 років між виникненням передракового стану та розвитком раку шийки матки дає великі можливості для скринінгу, діагностики та лікування передракових захворювань, щоб уникнути їхнього прогресування в злоякісний процес.

  • Відвідуй свого гінеколога принаймні раз на рік.
  • Під час наступного візиту запитай свого лікаря про свій план обстеження для профілактики раку шийки матки.
  • Пам’ятай: рак шийки матки можна попередити, якщо знати про свій ризик.

Бережіть себе та будьте здорові!❤️