Глікований гемоглобін (HbA1c)

19.02.2024

Глікований гемоглобін (HbA1c) – біохімічний показник крові, що дає дуже цінну інформацію – вашу середню глікемію (рівень глюкози) за останні 2-3 місяці, на відміну від вимірювання глюкози крові, яке визначає рівень глюкози крові на момент дослідження у конкретному зразку.

Як це можливо? Це пов’язано із середнім часом життя еритроцитів, які містять гемоглобін. Еритроцит живе в нашому організмі близько 120 днів.

Чим більше глюкози, тим вище буде відсоток глікованого гемоглобіну. У людей з нормальною концентрацією глюкози рівень глікованого гемоглобіну становить приблизно 5% (від 4% до 6%). Однак слід пам’ятати, що оптимальний рівень глікованого гемоглобіну також залежить від віку обстежуваного, наявності супутніх захворювань, вагітності (або планування вагітності) тощо.

Цей тест проводиться для:

  • діагностики нового діабету;
  • оцінки того, чи правильно підібрані ліки та їх дози у пацієнтів, які лікуються від цукрового діабету,
  • перевірки дотримання пацієнтом рекомендацій лікаря;
  • оцінки ризику розвитку ускладнень цукрового діабету – відомо, що чим вищий рівень Глікованого гемоглобіну (HbA1c), тим більший ризик розвитку ускладнень цього захворювання (проблеми з нирками, серцево-судинні ускладнення – інфаркт або інсульт, розлади зору, розлади нервової системи тощо).

Глікований гемоглобін – як часто перевіряти?

  • У хворих на діабет спочатку кожні 3 місяці до досягнення індивідуальних цільових значень, а потім принаймні кожні 6 місяців.
  • Вагітні жінки з діабетом повинні щомісяця проходити обстеження через зміну обміну еритроцитів.

Що може вплинути на результат?

Як ми вже згадували вище, HbA1c – це гемоглобін, тому умови, які змінюють рівень гемоглобіну в крові, можуть дати неправдиву інформацію. Таке буває у людей з анемією, у вагітних і породіль, у хворих на діалізі та після переливання крові. Тому пацієнтам, у яких виявлена ​​анемія (незалежно від причини), які проходять лікування або є підозра на анемію, варто провести додаткові тести.

Глікований гемоглобін – підготовка до аналізу:

Матеріалом для дослідження глікозильованого гемоглобіну є венозна кров. Тест на глікований гемоглобін не вимагає спеціальної підготовки, не потребує голодування та відміни будь-яких ліків. На результат тесту також не впливає час доби.

Вчасно звертайтесь за медичною допомогою.

Бережіть себе та будьте здорові!